Jump to content

Ezentúl másképp nézel majd Hippokratész kedvencére, a szezámmagra

2017. 03. 14. 17:05

Köszönet a kelet-ázsiai konyha gasztrotrend formáló hatásáért, ami nálunk is nyomott hagyott, elvégre, ha nincs divatos szezámos illatos csirke, akkor nincs szezámmag se. Márpedig az örök élet szimbóluma, kis túlzással, de tényleg örök életet ad. Apró termete ellenére, hihetetlen, mennyi mindenre jótékonyan hat!

A szezámmag Indiából származik, és a szezám a termesztésbe elsőként bevont növények egyike, úgyhogy régóta kíséri az emberiség fejlődését. A szezám Indiából terjed el, először Kínát, majd Japánt hódította meg.

Őshazájában, nem csak a gasztronómiában, hanem a hindu mitológiában is szerepe volt. Úgy tartják, a Jama isten által megáldott mag az örök élet szimbóluma. A történelem során III. Ramszesz idején már Egyiptomban is ültették, amelyről hieroglifákon is megemlékeztek. A római hadseregben mézzel elkevert szezámmagot (halvát) etettek a katonákkal erejük és férfiasságuk növelése érdekében. Hippokratész többször megemlékezik műveiben a szezámmag gyógyító erejéről.

Kicsi a szezám, de erős!

Érdekes, hogy míg a kelet-ázsiai konyhában a szezámot ételek ízesítésére, vagy alapanyagként használják, addig az európai gasztro-kultúrában csak, mint kiegészítőként használják, a kenyerek, vagy rágcsálnivalók tetejét meghintve vele. Pedig ezernyi módon lehet elkészíteni. Készülhet belőle pirított és sózott formájában szezámsó, kenyérbe és péksüteménybe süthetjük, salátára, köretre szórhatjuk. A magból sajtolva szezámolajat nyerhetünk ki.

A szezám ugyan apró méretű, mégis tápanyagbomba. Először is hétszer annyi kalciumot tartalmaz, mint a tehéntej, ami már magában is nagyon értékes táplálékká teszi, másodszor gazdag forrása az A-, E-, B1- és B2-vitaminoknak, illetve a magnéziumnak, káliumnak, foszfornak, vasnak. A magnézium és kálium a szervezetben kiemelten fontos szerepet játszik, ugyanis megfelelő mennyiségükkel megelőzhetőek, kordában tarthatók a szorongásos tünetek, és az ideges eredetű szívpanaszok, izomgörcsök.

A fentiek mellett Lecitin-, szezamintartalma is van, így a magas koleszterinszintűek számára kifejezetten hasznos szív- és érvédő táplálék, mivel koleszterincsökkentő hatású illetve akadályozza az érfalakon a plakk-képződést.

A legérdekesebb, hogy a szezámmagot összefüggésbe hozták a melanomával. A tudományos kutatások szerint az magvakból préselt olajok közül, leginkább a szezámmag olaja gátolja a melanoma sejtek növekedését.

Szezámolaj

A szezámmagból préselt szezámolaj szintén gazdag vitaminokban és aminosavakban, ezen kívül valóságos energiabomba. Kerek száz gramm olajban 570 kilokalória található. Akár olajként, akár magformájában érdemes a mindennapi étrend részévé tenni, jótékony hatása miatt.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!

(Forrás: szeniormagazin.hu | Kép: freegreatpicture.com, wikimedia.org,)