Jump to content

Pókméreg segítheti a szélütéses betegeket

2017. 03. 25. 08:30

A szélütés kiváltotta agykárosodás kivédésének egyik valószínűtlen forrására bukkantak kutatók, mégpedig a világ egyik leghalálosabb pókjának mérgében.

 

Az ausztrál tölcsérhálós pók marása 15 percen belül végezhet egy felnőtt emberrel, de az ártalmatlan fehérje megvédheti az agysejteket a szélütés pusztításától, akár órákkal a katasztrófa bekövetkezte után is.

Amennyiben a fehérje jól vizsgázik a klinikai tesztek során, az első készítmény lehet, amellyel az orvosok védelmet nyújthatnak a szélütés által kiváltani képes, kiterjedt idegsejtpusztulástól.

A szakemberek teljesen véletlenül botlottak bele a védelmező molekulába, amikor szekvenálták a Queenslandben és Új-Dél-Walesben élő Hadronyche infensa tölcsérhálóspók-faj mérgében lévő toxinok DNS-ét.

A Hi1a fehérje egy másik, az agysejtek védelmére alkalmas vegyület két összefűzött másolatára emlékeztette őket, ezért szintetizálták, és patkányokon kipróbálták. Kiderült, hogy a vegyület blokkolja a savas feltételekre érzékeny és a szélütést követő agykárosodásban fontos szerepet játszó ioncsatornákat az agyban.

A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közzétett tanulmányukban a szerzők leírják, hogy a Hi1a-proteint a szélütést követő két órával adagolva, 80 százalékkal csökkentették az agykárosodás mértékét patkányokban. A fehérje emellett nyolc órával később is hatékony volt, 65 százalékkal csökkentette az agykárosodás mértékét a kontrollcsoportnál tapasztaltakhoz képest.

A fehérjét megkapott patkányok sokkal jobban regenerálódtak a kontrollcsoportnál. A szerzők szerint a nem kezelt patkányok idegrendszeri és motoros teljesítménye nagyon rossz volt, míg a proteint megkapott egyedeknél szinte normális szintre álltak vissza ezek a funkciók.

A kutatók reményei szerint a következő két évben elkezdhetik az emberi teszteléseket, de előtte még több kísérletet kell végrehajtaniuk, többek között azzal kapcsolatban, hogy a molekula a szélütés mindegyik fajtájánál bevethető-e, és alkalmazása biztonságos-e akkor, amikor a szélütést a megrepedt erek, nem pedig elzáródás váltja ki.

A kutatásban a fehérjét közvetlenül az agyba juttatták, de azóta kiderült, hogy orron keresztül is bevethető.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!

(Forrás: szeniormagazin.hu | Kép: pixabay.com)