Jump to content

Félni nem kell, de szokni igen

2016. 10. 12. 19:00

Az öregedés tényét sokaknak nehéz elfogadni. Amikor újból látjuk magunkat fiatalként egy fényképen, ám tudjuk, hogy a valóság már mennyire más, az idő mennyire megváltoztatta bőrünket, testünket, nehéz feldolgozni.

A világ felgyorsult, és máshogy hat ránk az idő vasfoga is. Felmenőink talán szebben és könnyebben öregedtek, mint ma. Régebben az idős személyeknek tekintélyük, és fölényük volt a fiatalabbakkal szemben. Felnéztek az öregekre a koruk, a tudásuk, az élettapasztalatuk miatt is. A mai életformának megfelelően a családok nagy része széthullik, így az idősebbek teherré válhatnak és idősek otthonába kerülve élik le hátralévő éveiket.

Az öregedés hiába természetes folyamat, minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy azt lassítsuk, kordában tartsuk. Vagy belemegyünk abba, hogy állandó harcot folytatunk a természettel, és megpróbáljuk szinten tartani a fiatalságot, vagy elfogadjuk és együtt élünk az öregedés változásaival.

Az öregedés egy új élethelyzet, amibe ugyanúgy bele kell tanulni és szokni, mint a kisdiáknak az iskolába. Az orvostudomány már sokat segít abban, hogy a betegségek egy része gyógyítható, a fájdalom mértéke csökkenthető, így öregnek is egyre később érzik magukat az emberek. A régebbi korok emberei korábban is haltak, hiszen egy évszázaddal ezelőtt az átlagéletkor még negyven év körül volt. A mai negyven évesek még fiatalok, vagyis az öregedés egyre kitolódott.

Az öregedés egy állapot, amelyhez hozzá kell lelkileg és fizikailag is szokni, de egyáltalán nem kell fölöslegesnek és haszontalannak éreznie magát valakinek csak azért, mert idősödik. A technika is hozzájárul ahhoz, hogy az öregedés könnyebb legyen. A kor egyre több higgadtságot, türelmet ad nemcsak másokkal szemben, de sajátmagunkhoz is. Egyre kevesebb dologért van már felelőssége az idős embernek, kevesebb szerepnek kell megfelelni is.

Az idő elteltével sokkal több gondolat forog a magány, az egyedüllét körül. Az idősek klubja, a barátok, a különböző összejövetelek segíthetik azt, hogy az ember akár újabb barátokat vagy akár társat is találjanak maguknak idős korukra.

(Forrás: szeniormagazin.hu | news.usc.edu, medicaldaily.com/képek)