Jump to content

Minden tizedig mellkasban tíz évvel idősebb a szív dobog

2017. 09. 06. 09:05

Az Angol Közegészségügyi Szolgálat (PHE) hétfőn közzétett jelentése szerint minden tizedik ötvenéves brit férfinak tíz évvel idősebb a szíve valóságos életkoránál, ami megnöveli a végzetes szívroham vagy az agyi érkatasztrófa kockázatát.

Csupán szeptemberben a becslések szerint 7400 ember halálát okozza majd szívbetegség vagy agyvérzés Angliában. A PHE elemzése 1,2 millió ember megkérdezésével készült, a tesztben a szív biológiai korát vizsgálták. A résztvevők között 33 ezer 50 éves férfi volt.

A szív megbetegedése a férfiak körében vezető, a nőknél a második leggyakoribb halálok. A szívbetegség miatti halálozások negyede érinti a 75 éven aluliakat, ám ezek a korai halálozások zömmel elkerülhetők lennének. ”A szív- és érrendszeri kockázatok kezelését nem szabad idősebb korra hagyni” – figyelmeztetett Jamie Waterall, a PHE illetékes vezetője.

A PHE jelentése szerint a felmérésben résztvevők mintegy fele nem volt tisztában vele, hogy rendben van-e a vérnyomása. Nagy-Britanniában jelenleg a becslések szerint 5,6 millió ember él magas vérnyomással úgy, hogy nem is tud róla.

 

Ez a tény Mike Knapton, a Brit Szívalapítvány (BHF) orvosigazgatója szerint is “rendkívül aggasztó”, hiszen a csöndben kifejlődő betegség kezelés nélkül halálos kimenetelű lehet.

A PHE arra biztatja a felnőtt lakosságot, hogy a honlapján közzétett háromperces teszt kitöltésével mérje fel saját egészségügyi kockázatát. A szív korát megállapító teszt (Hearth Age Test) egyik újítása, hogy a kockázat felmérése után a legközelebbi vérnyomásmérő állomáshoz küldi a résztvevőt.

A BBC News által ismertetett jelentés szerint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében a dohányzás elhagyása, a mozgás, a testsúly kordában tartása, a rostokban gazdag étrend, a telített zsírok fogyasztásának csökkentése, a napi ötszöri gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a sóbevitel csökkentése, a halak fogyasztása, az alkoholfogyasztás mérséklése és általában a tudatos táplálkozás segíthet.

(Forrás: szeniormagazin.hu;MTI | Kép: pixabay.com)